Cambalkon Fiyatları Nasıl Hesaplanır ?

Cam balkon fiyatları, cambalkon yaptırmadan önce, kullanıcılar için önemli bir seçim kriteridir. Cambalkon genellikle metrekare olarak fiyatlandırılır. Balkonun toplam uzunluğu ile yüksekliği çarpılarak toplam cam balkon metrekaresi elde edilir. Bu metrekare ile cam balkon m2 fiyatı çarpılarak toplam cam balkon fiyatı bulunur. Ancak bu hesap, cam balkon fiyatını bulmak için yeterli değildir.
Balkonun şekli ve yapısı gereği balkonda kullanılması zorunlu ek malzemeler, opsiyonel olarak sunulan perde profili, alüminyum fitil gibi ek malzemeler cam balkon fiyatı hesaplanırken dikkate alınmalıdır.
Sonuç olarak, balkon görülüp, imalat ve montajda ihtiyaç duyulan malzemeler tespit edilip, kullanıcı beklenti ve ihtiyaçları göz önünde tutularak cam balkon fiyatı hesaplanmalıdır. Sadece cam balkon m2 fiyatları üzerinden hareket edilmemelidir.

Cam Balkon Fiyatlarını Ne Etkiler?

Cambalkon Modelleri
Katlanır cam balkon, sürme cam balkon, ısıcam'lı cambalkon… Tüm bu cambalkon ürünleri arasından hangisi sizin istediğiniz?
Cambalkon fiyatı hesaplanırken, mekana ve kullanıcı ihtiyaçlarına uygun doğru cambalkon modelini seçmek önemlidir.
Uzman ve yetkili cambalkon satıcıları ile görüşerek, doğru cambalkon modeli için, fiyatlama yapılması sağlanmalıdır. Bu cambalkon ürünleri arasında da fiyat farkları bulunmaktadır.

Alüminyum Profiller
Cambalkonun ana malzemelerinden bir tanesi alüminyum profillerdir. Alüminyum profillerin hurda malzemeden imal edilmesi veya içindeki demir oranı profillerin zaman içinde renk değiştirmesine, oksitlenmesine sebep olmaktadır.
Kullanılan alüminyum profillerin uygun alaşımda olması gerekmektedir.
Ayrıca, seçilen profil rengi, satine naturel veya bronz eloksal olması, ahşap desen tercihi de cam balkon fiyatı hesaplamasında dikkate alınır.

Cam
Cambalkon fiyatını etkileyen unsurlardan bir tanesi de camdır. Cam "Şişecam" yetkili satıcılarından temin edilmelidir. Piyasada, “ithal cam” adı altında nereden geldiği belli olmayan ve kalitesiz camlar bulunmaktadır. Bunları kullanan firmalar, cambalkon fiyatını daha düşük verebilmektedir.
Cam ile ilgili bir diğer etmen de, cam seçimidir. Renkli cam kullanılması isteniyorsa öncelikle firmanın bu camı, füme, mavi, bronz, reflekte vb. temin edip edemediği sorulmalıdır.
Cam seçiminde diğer bir kararsa ısıcam'lı cam balkon yapılacaksa, “ısıcam konfor”, “ısıcam sinerji” gibi farklı seçenekler, cam balkon m2 fiyatını doğrudan etkilemektedir.

Cambalkon Tekerleri ve Aksamları
Cambalkon fiyatında, kullanılan cam balkon sisteminin aksamlarının paslanmaz olup olmaması çok önemli etkendir. Piyasada, tekerlerin içindeki rulmanlar, standart paslanır rulmanken, sadece arasındaki mil paslanmaz olduğu için paslanmaz diye satılan çok sayıda sistem vardır.
Paslanmazlık, sürekli yağmur, kar gibi iklim koşulları ile doğrudan karşı karşıya kalan cam balkon sistemleri için çok önemlidir. Paslanmaz malzeme ile standart malzeme arasında fiyat farkı vardır.
Aynı zamanda kullanılan plastik parçaların, özel mühendislik plastiklerinden üretilip üretilmemesi, UV dayanımının olup olmaması ( güneş ve ısı karşında şekil değiştirip, işlevsiz hale gelmesi) cam balkon fiyatını artı ya da eksi yönde etkiler.
Unutmayın!
Montaj, izolasyon, nakliye, inşaat işleri, kutu profil v.b. cambalkon ile doğrudan alakalı olmayan işlemlerin fiyata dahil olup olmadığını sormayı unutmayın!

Cambalkon Şekli
Cam balkon yapılacak balkonun şekli de cam balkon fiyatını doğrudan etkilemektedir. Yay balkonlar ve köşeli balkonlarda, düz balkonlarda ihtiyaç duyulmayan, açılı birleşim lamelleri, açılı kapak takımları veya açılı birleşim profillerine ihtiyaç duyulmaktadır.
Tüm bunlar ekstra maliyet getirdiğinden, cam balkon fiyatı hesaplamasında göz önünde bulundurulmalıdır. Altında sabit bölüm olan cam balkonların fiyatı , olmayanlara göre daha yüksek çıkacaktır.

Cambalkon İşçiliği
Cam balkon, standart bir ürün değildir. Balkona göre cam balkon yapıldığından, bir nevi terziliktir. Bu yüzden cam balkon fiyatı alınırken, yaptırılacak firmanın, ustalığı çok önemlidir.
Cam balkon satış noktaları arasında seçim yaparken, firmaların yetkili ve yetkin olduklarına dikkat edilmeli, mevsimlik cam balkonculardan uzak durulmalı, yapacak firma, kurumsal bir firmanın bayisi mi, yoksa tamamen kendisi piyasadan malzeme temin edip mi yapmakta, iyi analiz edilmelidir.

Cam Balkon Yüksekliği
Cam balkon fiyatları metrekare olarak verilmektedir. Birim fiyat metrekare olarak verilmekle beraber, cambalkon fiyatlarını, balkonun yüksekliği etkilemektedir. Şöyle ki, cam balkonun yüksekliği arttıkça, cambalkon metrekare birim fiyatı düşmektedir.
Bunun nedeni, 1,5 metre yüksekliğindeki cam balkona da, 2,5 metre yüksekliğindeki cam balkona da aynı alüminyum ve teker kullanılırken, değişen tek şey kullanılan camın metre karesinin artmasıdır.
Sonuç olarak, sektörde genellikle, balkonun yüksekliği 2 metre ve altında ise cambalkon m2 fiyatı daha yüksekken, 2 metre ve üzerinde cam balkon metrekare fiyatı daha düşüktür.

Garanti Süresi ve Kapsamı
Cambalkon fiyatında dikkate alınması gereken bir diğer etken cam balkon garanti süresidir. Sistemin hem malzeme, hem de imalat ve montajı için garanti verilmelidir.
Piyasada, herhangi bir kuruluş tarafından yetkilendirilmemiş, eğitim verilmemiş, bugün başka yarın başka malzeme kullanan çok sayıda firma vardır. Bu firmalar, bu tür hizmetleri vermediğinden, cambalkon fiyatları piyasanın çok altında olabilmektedir.

Cambalkon Sistemlerinin Opsiyonel Ürünleri
Cambalkon yaptırırken, kullanıcının isteğine bağlı bazı uygulamalar cambalkon fiyatını değiştirmektedir. Örneğin, cam balkon sistemine perde takılmasını isteyen bir kullanıcı için, perde profili kullanılmalı, plastik fitil yerine alüminyum fitil kullanmak isteyen bir kullanıcı için cam balkon alüminyum fitili kullanılmalıdır.